Büyük Portekiz Turu 9 gün - THY ile

Destinasyon

Portekiz

Süre

9 Gün

Tür

Erken Rezervasyon

Tur Kodu

BM101

Ücretsiz Ön Rezervasyon Formu

9 Gün
349 €

Rezervasyon Talep Formu

ÜCRETSİZ ÖN REZERVASYON FORMUNU HEMEN DOLDUR
%5 İNDİRİM KAZAN

349

Vize Evrakları İçin Tıklayın

Ekstra Turlar Paket Olarak Alınır 270€

Tur Programı Yazdır

1. Gün: İstanbul - Lizbon

İstanbul İGA havalimanı, tatilinburada.com kontuarı önünde buluşma, Türk Hava Yolları ile saat 07:35'te hareketle 10:30'da Lizbon'a varış. Varışımızı takiben, büyük kaşiflerinin sayesinde muazzam bir liman olan ve büyük bir imparatorluğun merkezi olarak XVI. yüzyılda altın çağını yaşayan Lizbon'un keşfi. Tur esnasında: Şehrin ana arteri olan Avenida da Liberdade (özgürlük) caddesi; siyah beyaz mozaiklerle süslü yaya kaldırımları ile Rossio Mahallesi; Praça da Figueira Meydanı; lüks mağazalarla dolu tarihî Baixa Mahallesi ve ucundaki Tajo Nehri'ne açılan büyük Praça do Comercio Meydanı; denizcilerin denize açıldıkları eski Belem limanındaki Padrão dos Descobrimentos (keşifler) anıtı; bir UNESCO Dünya Mirası olan Tajo'nun kıyısındaki Vasco de Gama'nın seferlerini anmak için inşa edilen zarif Torre de Belem Kulesi'nde fotoğraf molaları. Daha sonra, bir Dünya Mirası olan Jeronimos Manastırı kilisesini ziyaret: XVI. yüzyılın başında, eski limanın girişinde yapılan Jeronimos Manastırı, büyük deniz maceralarını simgeleyen bezeme harikaları ile Manuel dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturmakta. Marques de Pombal Meydanı üzerinde yer alan VII. Eduardo Parkı'nın tepesindeki terasta verilecek fotoğraf molasından sonra otele yerleşme. Geceleme otelimizde.

2. Gün: Lizbon – Estoril – Cascais – Cabo da Roca – Sintra – Lizbon

Kahvaltıdan sonra, taşla kaplı dar sokakları, merdivenleri ve küçük meydanları ile Magrip havası taşıyan ve şehrin en eski mahallesi olan Alfama Semti'nin yürüyerek keşfi. Ardından Lizbonluların tatil beldesi olan Estoril üzerinden kıyı yolunu takip ederek şirin bir balıkçı limanı olan Cascais'e varış ve keşif yürüyüşü. Avrupa'nın en batı noktası olan Cabo de Roca Burnu'nun 140 metre yükseklikteki falezine varış ve fotoğraf molası. Romantik bir atmosfere sahip pitoresk Sintra Kasabası'na doğru yola devam. Varışta ziyaret edeceğimiz Quinta da Regaleira, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan kasabanın tarihî merkezine yakın konumda olup geniş bahçesine serpiştirilmiş heykelleri, labirent mağaraları, çeşmeleri, göletleri, minik kaleleri ve en üst kısmına çıktıktan sonra ineceğimiz inisiyasyon kuyusunun ve köşk binası sizi başka bir boyuta götürecektir. Yürüyerek ulaşacağımız tarihi merkezinde, aralarında Portekiz tarzı Azulejo fayansların satıldığı güzel hediyelik dükkânların bulunduğu kasabanın dar sokaklarını gezebilmek için serbest zaman. Son olarak farklı bir güzergâhtan Lizbon'daki otelimize dönüş. Geceleme otelimizde.

3. Gün: Lizbon – Fatima – Tomar – Guarda

Sabah erkenden Lizbon'dan ayrılış. Şehre 125 kilometre uzaklıkta bulunan, Hristiyanlarca kutsal yer olarak kabul edilen Fatima kasabası gezisi: 13 Mayıs 1917 tarihinde üç köylü çocuk burada Meryem Ana'yı gördüklerini ve Meryem Ana'nın kendilerine altı ay boyunca, her ayın on üçünde görünerek üç "sır" verdiğini iddia ederler. Gezinin ardından, Tomar şehrine yönelip UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'nde alınan Convento do Cristo Manastırı gezisi. Tapınak Şövalyeleri'nin Portekiz'deki üstadı Gualdim Pais tarafından 1160 yılında inşa edilmeye başlanmış bir kale-manastırdır. 1312'de tarikat feshedilmesine rağmen Portekiz Kralı Dinis kısa bir süre sonra aynı şövalyelerle İsa Tarikatı'nı (The Military Order of Christ) kurmuş ve tekrar Tomar'da kalmalarını sağlamıştır. (Portekiz'de tüm tarikatlar 1834 tarihinde feshedilmiştir). Öğleden sonra Tomar merkezinde keşif turu sırasında Portekiz'in en eski sinagogu görülecek yerler arasındadır. Tomar'dan ayrılıp, yaklaşık 210 kilometre boyunca kuzeydoğu istikametinde yolculuk. Guarda'ya varışta şirin merkezine yakın otelimize yerleşme. Geceleme otelimizde.

 

4. Gün: Guarda – Belmonte – Pinhão – Douro Nehri Vadisi – Amararente – Porto

Kahvaltıdan sonra, otelden hareket ederek Belmonte'ye doğru yolculuk. Brezilya'yı keşfeden Pedro Alvares Cabral'ın memleketi olan Belmonte gezisi, XII. yüzyıldan kalma kaleden başlayıp, mahalleleri Orta Çağ'dan kalma dar sokaklardan oluşan tarihi merkezdeki Yahudi Müzesi ziyaretiyle son bulacak. Kral I. Manuel, 1496'da Portekiz'deki Yahudi ve Müslümanların ya Hristiyan olmaları ya da ülkeyi terk etmeleri için yaklaşık 11 aylık bir süre tanıyan fermanından sonra imkânı olanlar gitmiş, kalanlar ise vaftiz edilip asimile olmuşlardı. Yalnız Belmonte'deki Saklı Yahudi anlamına gelen "Cripto Judeu" olarak bilinen Yahudi topluluk, gizli bir şekilde dinlerini günümüze kadar muhafaza etmişlerdir. Ardından, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Portekiz'in başlıca şarapçılık bölgesi Alto Douro'ya hareket. Pinhão'a varışta Douro vadisi'nin sağlı sollu bağlarla kaplı en güzel manzarası için masalsı bir tekne turu. İspanya'da doğan Douro Nehri, yaklaşık 240 kilometre boyunca Portekiz'in doğusundan batısına akar ve Porto'nun hemen güneyindeki Foz de Douro'da Atlas Okyanusu'na dökülür. Geziden sonra, farklı bir güzergâhtan Minho Bölgesi'nin en güzel şehirlerinden biri olan Amarante'ye otobüs ile yolculuk. Tamega Nehri kıyılarında kurulmuş Amarante'nin tarihi merkezinde São Gonçalo Manastırı'nın heybetli kilisesi yer almakta. Tarihi köprüden yürüyerek geçiş ve fotoğraf molasından sonra Porto'ya doğru yola devam. Akşamüstü Portekiz'in ikinci en büyük şehri Porto'ya varış ve otele yerleşme.

5. Gün: Porto

Kahvaltıdan sonra, her yeri tarih kokan Portekiz'in ikinci büyük şehrin önemli yapılarının gezisi: 1842'de inşa edilen Neo-klasik mimarî stilindeki görkemli Palacio de Bolsa Borsa Sarayı; içi altın yaldızlı ahşap oymalarıyla kaplı Gotik Igreja de Sao Francisco Kilisesi; 1906 yılında Porto'nun burjuvazisinin ve entelektüel çevrelerinin önemli üyeleri Lello kardeşler tarafından açılan, etkileyici mimarisiyle dünyanın en güzel üçüncü kitapçısı ilan edilen Livraria Lello & Irmão... Tur esnasında, dış cepheleri mavi beyaz çini seramiklerle kaplı bir çok tarihi yapıyı görmek mümkün. Douro Nehri vadisinin dik yamaçlarında dünyanın en meşhur şaraplarından biri olan Porto şarabı üretilmektedir. Vila Nova de Gaia'nın sayısız mahzeninde kentinin adını taşıyan bu şarabın en iyi örnekleri yıllandırılarak muhafaza edilmekte. Takiben Vila de Gaia gezisi ve mahzen ziyareti. Daha sonra, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Porto'da şehir turuna devam: Meşhur Ponte Dom Luis I Köprüsü, Porto'nun modern ticaret ve iş merkezi olarak bilinen Boavista Semti, Douro'nun Atlantik Okyanusu'na döküldüğü yerde eski bir balıkçı köyü olan güzel ve hareketli Foz Mahallesi... Sonrasında konaklayacağımız otele hareket.

6. Gün: Porto – Guimarães – Braga – Ponte de Lima – Viana do Castelo – Porto

Kahvaltının ardından, Porto'nun kuzeyinde bulunan ve Minho Irmağı ile Lima Irmağı arasında yer alan Minho Bölgesi'nin incileri olan iki tarihi şehrin gezisi için yola çıkış. İlk durağımız Portekiz'in kurulduğu ve Portekiz'in ilk kralı I. Alfonso'nun doğdu yer olan Guimarães'i ziyaret. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi merkezinde Dom Afonso Henriques Kalesi, Bragança Dükleri Sarayı (Paço dos Duques) ve eski şehir meydanı olan Largo da Oliveira (Zeytin Ağacı Meydanı) görülecek yerler arasındadır. Akabinde Portekiz'in en güzel şehirlerinden biri kabul edilen ve "Piskoposlar şehri" olarak bilinen Minho Bölgesi'nin en büyük şehri Braga'nın Sé Katedrali gezildikten sonra, tarihi sokaklarında keyifli bir yürüyüş. Daha sonra kuzeyde Lima nehri kıyısında kurulmuş Ponte de Lima'nın merkezinde ve romantik köprüsünde fotoğraf molası. Son olarak, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Viana do Castelo'ya Santa Luzia Kilisesi'nin bulunduğu falezin üzerinden bakış ve merkezinde yöresel el sanatları alışverişi için serbest zaman. Akşamüstü Porto'ya dönüş. Geceleme otelde.

7. Gün: Porto – Coimbra – Nazaré – Óbidos – Lizbon

Kahvaltının ardından, Porto'dan ayrılarak yaklaşık 100 kilometre güneyinde yer alan ülkenin en eski üniversite kenti Coimbra'ya hareket. Varışta, Santa Clara Manastırı kilisesi terasından Orta Çağ şehrinin panoramasının seyri. XIII. Yüzyılda kurulan ve bir UNESCO Dünya Mirası Coimbra Üniversitesi'nin bulunduğu tepeden başlayarak Almedina Semti üzerinden şehrin 40 kilometre batısında Atlantik Okyanusu'na dökülen Rio Mondego Nehri'ne kadar keyifli bir keşif yürüyüş. Gezinin ardından Nazare’ye hareket. Ünlü kâşif Vasco da Gama'nın büyük keşifler için denize açılmadan önce dua etmek için geldiği Nazare falezinin üst kısmına çıkıldığında kumsalın manzarasından etkilenmemek mümkün değildir. Daha sonra, Orta Çağ kraliçelerinin korumasıyla günümüze bakımlı olarak ulaşan Obidos Kasabası'nın keşfi. XII. yüzyıldan beri surlarla çevrili olan bu kasaba araç trafiğine kapalı olup ziyaretçileri büyüleyerek kendine aşık etmektedir. Gezinin ardından, güneye doğru yolculuğa devam. Akşamüstü Lizbon'a varışı takiben otele yerleşme. Geceleme otelde.

8. Gün: Lizbon – Evora – Lizbon

Kahvaltıdan sonra, Avrupa'nın en uzun köprüsü olan Ponte Vasco da Gama'dan Tejo Nehri'nin güney kıyısına geçip Alentejo bölgesine doğru yola çıkış. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğun sonunda hala surları ayakta olan, Roma, Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinin örneklerinin yürüyerek gezileceği, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Alentejo Bölgesi'nin başkenti Evora Şehri'ne varış. Adeta bir açık hava müzesi olan tarihi merkezdeki araç trafiğine kapalı yollar üzerinde, 1559 yılında Cizvit Tarikatı'nın kurduğu Evora Üniversitesi, şehrin en yüksek kısmındaki meydanda bulunan Roma Tapınağı ve hemen arkasındaki Evora Katedrali'ni ziyaret. Giraldo Meydanı'nda geçirilecek serbest zamanın ardından, son olarak São Francisco Kilisesi bitişiğinde yer alan Capela dos Ossos - Kemikler Şapeli ziyareti. Akabinde bir meşe mantarı işleme atölyesini gezip, dönüş yolunda Tejo Nehri'nin kuzey kıyısında kalan Lizbon'a 25 Nisan Köprüsü'nü kullanarak geçiş. Konaklayacağımız otele hareket. Geceleme otelde.

9. Gün: Lizbon – İstanbul

Sabah, alışveriş ve şehir merkezinde son keşifler için transfer saatine kadar serbest zaman. Türk Hava Yolları ile saat 15:45'te hareketle 22:25'te İstanbul'a varış.

Dahil Hizmetler

*Uçak biletleri
*Otel konaklamaları (3 yıldız )
*Transferler
*Panaromik şehir turları
*tatilinburada.com profesyonel rehberlik hizmeti
*Zorunlu sigorta
*KDV
*Sabah kahvaltıları