Küba Hakkında Bilgiler

Devrimler ve Devrimciler ülkesi Küba. Bir ülkenin baştan sona değişeceği ve yenileneceğini söyleyenler oldukça zorlu bir mücadelenin başlangıcını yaparlar.

Küba'da bu ülkelerden birisi. 1950'li yıllardan itibaren Batista yönetimine karşı çıkan Castro ve arkadaşlarının devrimi gerçekleştirdiği, tarih, kültür ve devrim ülkesidir Küba. Bu ülkenin her noktasını karış karış gezmek, iyiliksever Küba halkı ile iç içe olmak insana ayrı bir zevk verir.

Bu da şirin bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep oluyor. Havana'da gezilebilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla. Bu sebeple tek tek tavsiyeler de bulunmak yerine bir tatil ofisine uğramanızı tavsiye ediyoruz. Tam gün şehir turlarını burada 6 ila 15 dolar arasında gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca taksi ile de ulaşımı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Burada petrol pahalı olmadığından ulaşım oldukça ucuz. Ayrıca taksi şoförlerinin de devlet memuru olması işinizi kolaylaştıran önemli bir gelişme. Tabii ki tüm bunlara rağmen Küba'ya gitmeden önce bisiklet ve motorsiklet kullanmayı öğrenmenizde fayda olacaktır. Zira siz de halkın çoğunun arasına karışacaksınız.

Dikkat edilmesi gereken bir başka ayrıntı ise yerel dili az da olsa kelimelerle öğrenip gitmeniz. Çünkü Küba'da ingilizce bilen sayısı oldukça az. Gezilecek yerler konusuna gelirsek Capitol binasını görmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra İndian Park, Devrim Müzesi. Havana'da görülmesi gereken eşsiz yerlerin başında bu ismi geçen yerler geliyor.

Küba bir devrimler ve devrimciler ülkesi. Bir ülkenin baştan sona yenileneceğini söyleyen kişiler oldukça zorlu bir savaşın başlangıcını yaparlar. Küba, 1950 yılından itibaren Batista yönetimine karşı olan Castro ve arkadaşlarının devrimi gerçekleştirdiğ kültür, tarih ve devrim ülkesidir. Bu ülkenin her tarafını gezmek iyiliksever Küba insanı ile iç içe olmak insana ayrı bir zevk verir. Küba'nın başkenti Havana'dır. 3 milyon insanın yaşadığı Havana'da rahat etmek tamamen kişinin kendi elindedir.

Küba, Karayipler'de bulunan bir ada ülkesidir. Havana Küba'nın en büyük şehri ve aynı zamanda ülkenin başkenti konumundadır. Küba'nın kuzeyinde ABD'de batısında Meksika ve Bahamalar, güneyinde Cayman Adalı ve Jamaika, güneydoğunda Haiti ve Dominik Cumhuriyetine uzanır.

1492 yılında Kristof Kolomb karaya çıktıktan sonra Küba'ya ait olan adada İspanya için hak iddia etti. Küba 1898 yılında sona eren İspanya ve Amerika savaşına kadar İspanya'nın bir toprağı kaldı ve 1902 yılında ABD'sen resmi olarak bağımsızlığını kazandı. Küba 11 milyondan fazla insanın ülkesidir ve Karayipler'de en geniş yüzölçümüne sahiptir.

Adanın çevresindeki sular sayesinde ılıman bir tropikal iklime sahiptir. Karayip Denizi'nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi'nin karşısında olması dolayısıyla kasırgalarar açık duruma gelmiştir. Küba adası dünyadaki en büyük 13. Ada konumundadır. Küba'nın başkenti olan Havana'da kolonyal dönemden kalan birçok eser bulunmaktadır. Bu nedenle 1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras listesine eklenmiştir.

Küba kültürü İspanyol ve Afrika etkisinin belirgin izlerini taşımaktadır. ABD ile tarihi bağları dolayısıyla Kuzey Amerika sporları insanlar tarafından ilgi görmektedir.

Devrim sonrasında gelişen ve refah seviyesinin yükseldiği Küba'da halkın hemen hepsi okur yazardır. Ülkenin her köşesinde amatör müzik gruplarına rastlamak mümkündür. Uzun bir geçmişe sahip olan Küba müziği hareketli, enerjik, coşkulu eserlerden oluşup geniş bir yelpazeye sahiptir.